FARUK ĆERIMAGIĆ

 

 

branitelj, pukovnik HV u miru

1951. – 2022.

Dana 2.7.2022., u 72. godini života, nakon duge i teške bolesti, prerano nas je napustio još jedan pripadnik 101. brigade ZNG-a/HV-a. U velikoj tuzi našega Faruka ispratili smo u vječnost 7.7.2022. u 12:00 sati na zagrebačkom Krematoriju, održavši mu tri oproštajna govora.

Prvi je govorio Sergije Dražić, predsjednik UHBDR 101. br. ZNG-a/HV-a, Zagreb – Susedgrad. Zatim se od pokojnika biranim i toplim riječima oprostio Ivan Jarnjak, nekadašnji predsjednik karate kluba „Vrapče“. U ime obitelji Ćerimagić žalosnom se skupu ganuto obratio rođak Duško Bašić iz Sarajeva.

Govor Sergija Dražića objavljujemo u cijelosti:

 

             Poštovana i ožalošćena obitelji te rođaci i poznanici obitelji!

Poštovani prijatelji i suborci, dragi hrvatski branitelji iz Domovinskog obrambenog rata !

Danas ispraćamo na posljednje ovozemaljsko počivalište još jednog časnog hrvatskog junaka, istinskog hrvatskog domoljuba, Faruka Ćerimagića, koji nas je u 72. godini života prerano napustio 2. srpnja 2022. godine, nakon duge i teške bolesti.

Kao njegovom ratnom drugu, dozvolite mi da u nekoliko minuta sažmem i istaknem njegov veliki doprinos koji je dao za obranu drage nam Domovine. On za života nije mnogo govorio o tome. Uvijek je bio skroman i samozatajan. Tim više, dozvolite mi da danas, na njegovom posljednjem ispraćaju, kažem o njegovom ratnom putu nekoliko riječi:

Faruk Ćerimagić među prvima se uključio u otpor srpskom agresoru koji je početkom 1990-ih godina napadao i razarao novostvorenu Republiku Hrvatsku. On tada nije dvoumio niti kalkulirao gdje mu je mjesto,  već se među prvima, još 28. lipnja 1991. uključio u Domovinski rat. Krenimo redom:

Dan nakon proglašenja neovisnosti Republike Hrvatske i Slovenije, 26. lipnja 1991. Jugoslavenska narodna armija (JNA) počela je rat u Sloveniji. Na temelju odobrenja Zapovjedništva Zbora narodne garde (ZNG) u Zagrebu, u Sektoru Zapad 28. lipnja započela je mobilizacija 1.pješačke bojne ZNG-a Susedgrad – Črnomerec kojom je zapovijedao Ivica Hrnčić. Mobilizacija 2. satnije te bojne, sa zapovjednikom Farukom Ćerimagićem provedena je u dvorani kina Stenjevec.

Od prvih dana Faruk je bio pripadnik razvojne jezgre 101. brigade ZNG-a/HV-a, Zagreb – Susedgrad. Nakon mobilizacije brigade u cijelosti, dana 18. rujna 1991., izmješteno zapovjedno mjesto (IZM) 101. brigade čak se nalazilo u prizemlju kuće četveročlane obitelji Faruka Ćerimagića u Zagrebu. To je učinjeno u potpunoj tajnosti. U podrumu su djelovali operativci i osiguranje. U nenaseljenu kuću do njegove smjestili su se izviđači, a iznad straža.

15.studenog 1991. nakon primopredaje zapovjedništva nad brigadom, koje od Ivice Hrnčića preuzima Jozo Petrašević, on imenuje i postavlja Faruka Ćerimagića za pomoćnika zapovjednika za koordinaciju na terenu. 19.11.1991. slijedio je odlazak postrojbi brigade prema istočnoj Slavoniji. Tadašnji načelnik GS HV Anton Tus istaknuo je da ju je poslao, jer je (citiram): „101. brigada HV-a u to vrijeme bila najbolje opremljena i organizirana postrojba u smislu zapovijedanja, a uz to je imala i potpuno ustrojene i popunjene pješačke bojne“, dodajući da se to „pokazalo dobrim rješenjem.“

U VRO „Oluja“, nakon početnih poteškoća jer je promijenjen pravac napada za koji se brigada pripremala, zapovjednik 101. brigade HV-a ustrojio je posebnu skupinu časnika, među kojima je bio i Faruk Ćerimagić, koji su svojim znanjem i bogatim ratnim iskustvom trebali pružiti pomoć Zapovjedništvu i zapovjednicima postrojbi u obavljanju zadaća tijekom napada. 10. kolovoza 1991. snage Hrvatske vojske izbile su na državnu granicu, čime je VRO „Oluja“ na području Banovine završena, a 101. brigada HV-a u cijelosti i učinkovito obavila temeljnu bojnu zadaću koja joj je bila povjerena.

Zbog svojih zasluga u obrani Republike Hrvatske Faruku Ćerimagiću dodijeljen je čin pukovnika Hrvatske vojske.

Faruk je uvijek davao svoj puni angažman, znanje i iskustvo kako bi pridonio slobodi i miru svih Hrvata. Njegova duboka ljubav za zemlju u kojoj je odrastao bila je istinski odraz te povijesne svijesti. Uvijek se među prvima i spremno odazivao svim novim ratnim zadaćama. Vjerovao je u život, ali se nije bojao smrti jer je imao čiste ideale i povjerenje svojih bližnjih.

Nakon Domovinskog rata bio je aktivni član Udruge 101. brigade. Nazočio je svim značajnim  obljetnicama.

Povodom 20. obljetnice ustroja brigade, (2011. godine) Faruk je, između ostalih, bio sudionik svečanog primanja kod predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića, a povodom 30. obljetnice ustroja (2021. godine) nazočio je svečanom primanju kod predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića.

 Iza njega ostaje neutješna supruga Nevenka, sin Denis, kćeri Selma i Nina,

unučad: Arijan, Mia, Lena i Tanja,

sestre Ulfeta i Amira s obiteljima, zet Lovro, snaha Nikolina, nećaci i nećakinje te ostala tugujuća rodbina, prijatelji i suborci.